نرم افزارهای عمرانی و معماری

ما در این متن به مهم ترین و پر کاربرد ترین نرم افزار های مهندسی عمران اشاره خواهیم کرد. مهندسی عمران یکی از پر اهمیت ترین و جذاب ترین رشته ها در گروه علوم ریاضی وفنی می باشد. مهندسی عمران بیانگر کاربرد علم در ایجاد سازندگی و عمران کشور به شمار می رود. یعنی هر چیزی که به آبادی یک کشور باز می‌گردد، مانند سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دکل های مخابرات که همگی درحیطه ی کار مهندس عمران قرار می‌گیرد.

مهم ترین و پرکابرد ترین نرم افزار در زمینه ی عمران

نرم افزار اتوکد

اتوکد، نرم‌افزاری است از محصولات شرکت آمریکایی اتودسک که برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. اتوکد برای کاربران امکان استفاده از محیط های دو و سه بعدی را فراهم ساخته است؛ به طور کلی می توان اتوکد را جایگزینی مناسب برای میز و وسایل نقشه کشی مهندسان دانست. 

نرم افزار Tekla Structures 

نرم افزار Tekla Structures از جمله نرم افزارهای قدیمی مدل سازی سازه و تهیه نقشه های کارگاهی (شاپ دراوینگ) می باشد. این نرم افزار ابتدا با نام تجاری Xsteel  معروف بود و بیشتر افراد قدیمی نیز با همین اسم این نرم افزار را می شناسند اما با افزوده شدن قابلیت های تکمیلی به آن (از جمله مدل سازی سازه های بتنی) به نرم افزار Tekla Structures تغییر نام داد.
 

نرم‌افزار geostudio

GeoStudio یک نرم افزار ژئو تکنیکی مبتنی بر روش المان های محدود می باشد که کاربرد فراوانی در مهندسی ژئوتکنیک دارد .اگر بخواهیم به قابلیت های نرم افزار GeoStudio  اشاره کنیم میتوانیم به تحلیل پایداری شیروانی ها، پایداری سد های خاکی، آنالیز تراوش، آنالیز تنش و کرنش در شیروانی ها و … اشاره نمود .
 

نرم‌افزار Etabs

نرم افزار ETABS یک نرم افزار مخصوص برای تحلیل و طراحی سازه های ساختمانی می باشد و از آنجایی که این نرم افزار جهت تحلیل و طراحی این نوع سازه ها طراحی شده است، بنایراین تمام المان های یک ساختمان برای برنامه شناخته شده هستند. پردازنده های طراحی برنامه بسیار کامل می باشند و تمام المان های ساختمان را می توان در این نرم افزار طراحی نمود.
 

نرم افزار safe 

نرم افزار safe یک نرم افزار عمران است که برای طراحی کف بتنی post-tension و سیستم‌های بنیادی کاربرد دارد. در نسخه جدید نرم افزار safe عناصر چند بعدی طبق مدلسازی و ابزارهای ترسیم تصاویر معرفی می شوند. این مجموعه از استانداردهای موجود در حوزه عملیاتی بودن طرح و خلاقیت آن بهره می گیرد و می تواند امکانات تازه‌ای برای کاربران به وجود بیاورد.
 

نرم‌افزار سازه۹۰ (SAZE90)

سازه۹۰ نرم افزار ترسیم نقشه های سازه های بتنی به صورت اتوماتیک است. سازه۹۰ خروجی نرم افزارهای ETABS, SAP, SAFE را دریافت نموده و همه ی جزئیات نقشه های سازه های بتنی را با دقت تمام ترسیم می کند.این جزئیات شامل ترسیم نقشه تیرها، ترسیم نقشه ستون ها، ترسیم نقشه دیوارهای برشی بتنی، ترسیم نقشه فونداسیون ها، ترسیم نقشه دال های کف ها، ترسیم نقشه سقف های تیرچه بلوک، ترسیم نقشه پله های بتنی، لیست مقادیر مصالح شامل حجم و وزن بتن مصرفی، میزان میلگرد مصرف شده، محاسبه بهینه نحوه ی برش میلگرد، شیت چینی اتوماتیک و… می شود .
 

نرم‌افزار SAP

این نرم‌افزار تمامی نیازهای لازم برای طراح را یکجا فراهم می آورد و در ساخت سازه‌ها به طور عملی مورد استفاده قرار می گیرد. آموزش نرم‌افزار SAP بسیار سریع است و به زمان طولانی برای یادگیری نیازی نیست. قالب‌های آماده‌ای که در نرم‌افزار پیش‌بینی شده باعث می‌شود که طراح قادر به شبیه‌سازی طرح‌های بسیار پیچیده باشد.
 

نرم‌افزار Graphisoft Archicad

در رابطه با تعریف نرم افزار معماری آرشیکد archicad باید گفت که این نرم افزار ابزاری دقیق برای طراحی پلان ساختمان ها و سازه های مورد نظر طراحان است . جالب است بدانید که اولین نرم افزاری که برای ساخت و ارائه نقشه های معماری و عمران در حالت های دو بعدی و سه بعدی به بازار عرضه شد نرم افزار Graphisoft Archicad بود که مورد استفاده مهندسین و معماران و عوامل اجرایی سازه ها و طراحان سازه هاست زیرا این نرم افزار با داشتن امکانات زیاد و تکنولوژی پیشرفته همچون نرم افزار اتوکد autocad یکی از بهترین نرم افزار های طراحی پلان است و در هنگام خواندن پلان ساختمان نیز مهندسین با استفاده از خواندن اطلاعات دقیق ارائه شده این نرم افزار با مشکلی روبرو نمیشوند .
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*