گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1402/02/16 - 13:40
كد :86

سامانه میخک چیست؟

تا قبل از راه‌اندازی سامانه‌های آنلاین مورد نظر، ایرانیان ساکن خارج. از کشور جهت انجام امور کنسولی خویش می‌بایست به دفاتر کنسولی مراجعه نموده و خدمات مورد نیاز خود را به صورت حضوری دریافت می‌نمودند.

سامانه میخک

در گذشته، ایرانیان ساکن خارج از کشور برای انجام امور کنسولی خود چاره ای نداشتند جز آنکه به دفتر کنسولی مربوطه مراجعه نموده و خدمات مورد نیاز خود را به شکل حضوری دریافت نمایند. فرآیندی که در هم هزینه بر و هم وقت گیر بود و  تجمع متقاضیان را در دفاتر کنسولی و کندی کار این دفاتر را موجب می گشت. 

برای حل این مشکل و با هدف کاهش مراجعه های حضوری ایرانیان خارج از کشور به دفاتر کنسولی به ویژه با گسترش بیماری کرونا در سرتاسر جهان، دولت اقدام به تاسیس سامانه ای با عنوان سامانه تاک یا همان سامانه تایید اسناد کنسولی نمود. البته با گذشت زمان بر میزان خدمات ارائه شده در این سامانه اضافه گردید و مدتی بعد، نام این سامانه به سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی تغییر یافت که امروزه به اختصار، سامانه میخک یا mikhak passport نامیده می شود.

هدف از تاسیس samaneh mikhak، تسهیل روند ثبت درخواست های کنسولی افراد با تابعیت ایرانی مقیم خارج از کشور و ارائه خدماتی مانند تایید گواهی اشتغال به تحصیل برای دانشجویان و اسناد پزشکی برای دریافت کمک هزینه ، دریافت پاسپورت ، ثبت درخواست و صدور وکالت نامه ، دریافت گواهی سوء پیشینه و .... به ایرانیان ساکن خارج کشور می باشد .

به این ترتیب در تعریف سامانه میخک می توان گفت، سامانه میخک ، عنوان سامانه ای است که با هدف ارائه خدمات کنسولی همچون،  ثبت ازدواج ایرانیان در خارج از کشور، تقاضای پاسپورت و تمدید آن، دریافت گواهی عدم سوء پیشینه ایرانیان مقیم خارج و تایید اسنادی همچون وکالت نامه به ایرانیان مقیم خارج از کشور راه اندازی شده و آدرس آن mikhak.mfa.gov.ir می باشد. 

مطالب مرتبط:

کافی نت در کرج

لازم به ذکر است که در کنار سامانه میخک که برای انجام امور کنسولی ایرانیان مقیم خارج تاسیس گردیده، وزارت امور خارجه، سامانه ای را نیز تحت عنوان سامانه روادید الکترونیکی evisa.mfa.ir راه اندازی نموده که هدف از تاسیس آن، صدور ویزای الکترونیکی برای خارجیان می باشد.

نحوه ورود و ثبت نام سامانه میخک


پیش شرط استفاده از امکانات سامانه میخک همچون ثبت نام گذرنامه اینترنتی ، ورود به سایت mikhak.mfa.gov.ir و ثبت نام در آن می باشد. به همین دلیل، در ادامه به توضیح مراحل ورود و ثبت نام samaneh mikhak پرداخته که مطابق راهنمای تصویری زیر می باشد :

۱آدرس سایت mikhak.mfa.gov.ir را در مرورگر دستگاه خود جستجو کرده و پس از ورود به صفحه اصلی سامانه میخک، گزینه " ورود به سامانه " را انتخابی کرده و سپس، اطلاعات کد ملی و آدرس پست الکترونیکی خود را در کادرهای مربوطه وارد نمایید و دکمه دریافت رمز عبور یک بار مصرف را کلیک نمایید.

 

۲در این مرحله، سامانه میخک یک رمز عبور یکبار مصرف برای ایمیل شما ارسال کرده که باید آن را در کادر مشخص شده وارد کرده تا وارد صفحه ثبت نام شوید. در این صفحه، مطابق تصویر زیر، اطلاعات هویتی خود را در کادرهای مربوطه وارد کنید .

 

سایت mikhak.mfa.gov.ir

۳در این مرحله از مراحل ورود و ثبت نام mikhak passport، باید اطلاعات مربوط به محل سکونت مانند آدرس ، کد پستی و ... را در کادر های مشخص شده وارد کرده و دکمه ثبت را بزنید.

 

ثبت نام در سایت میخک

۴در صفحه جدید، اطلاعات مربوط به اقامت خود را وارد نمایید.

 

ورود به سامانه میخک 

۵در مرحله پنجم از مراحل ورود و ثبت نام سامانه میخک، اطلاعات ارتباطی مانند شماره تماس ، ایمیل و .... را وارد نمایید.

 

۶پس از وارد کردن کلیه اطلاعات خواسته شده، دکمه ثبت نهایی را بزنید تا پیش نمایشی از اطلاعات وارد شده به شما نشان داده شود؛ ، در صورتی که این اطلاعات مورد تایید شما می باشد، دکمه تایید را زده تا حساب کاربری شما در سامانه میخک فعال شود .

۷پس از آنکه فرآیند ورود و ثبت نام mikhak passport تکمیل شده و حساب کاربری شما فعال گردید، برای دریافت خدمات کنسولی مورد نظر خود می توانید با ورود به حساب کاربری خود و انتخاب خدمت مورد نظر و با وارد کردن اطلاعات خواسته شده ، درخواست خود را ثبت و آن را پیگیری نمایید.

پس از انجام مراحل قانونی درخواست کنسولی شما توسط دفتر کنسولی مربوطه و صدور اطلاعیه وقت حضور، لازم است تا با در دست داشتن کد رهگیری ثبت درخواست و همچنین اصل مدارک لازم، حضورا به دفتر کنسولی مربوطه مراجعه و سند یا گواهی مورد نظر خود را دریافت نمایید .

 

ورود به صفحه اصلی سامانه میخک کلیک کنید

چند نکته در رابطه با استفاده از سامانه میخک

در بخش های قبل به معرفی سامانه میخک پرداخته و نحوه ورود و ثبت نام در این سایت را برای شما توضیح دادیم. اکنون در این بخش، به توضیح چند نکته در رابطه با استفاده از سامانه میخک پرداخته که این موارد عبارتند از :

ورود به سایت میخک و استفاده از امکانات آن نظیر گرفتن پاسپورت، مستلزم وارد کردن کد ملی و آدرس پست الکترونیکی فرد می باشد .

با وجود داشتن حساب کاربری در سامانه تاک ، ورود به samaneh mikhak ، مستلزم دریافت رمز عبور جدید می باشد .

شاید برایتان جالب باشد:

خدمات اینترنتی در کرج

دقت شود که در هنگام ثبت درخواست، اطلاعات فرد به ویژه نام وی به درستی وارد شود ، چراکه امکان ویرایش آنلاین اطلاعات اشتباه هنوز در سامانه میخک فراهم نشده و لذا ویرایش این اطلاعات نیازمند مراجعه حضوری به دفتر کنسولی می باشد .

درصورت فراموشی رمز عبور و نام کاربری، می توان با انتخاب گزینه بازیابی مجدد رمز عبور در سایت میخک برای دریافت رمز عبور جدید از طریق نشانی ایمیل اقدام نمود.

سامانه mikhak passport اختصاص به خدمات کنسولی ایرانیان مقیم خارج از کشور داشته و بنابراین ایرانیان داخل کشور نمی توانند از طریق این سامانه برای دریافت خدمات کنسولی استفاده نمایند.


برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ورود و ثبت نام در سامانه میخک در کانال تلگرام موضوعات حقوقی عضو شوید ، همچنین کارشناسان مرکز مشاوره سرمایه گذاری دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره سرمایه گذاری تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون نحوه ورود و ثبت نام در سامانه میخک پاسخ دهند .

سوالات متداول

1- ✔️ نحوه ورود به سامانه میخک به چه صورت است ؟
✔️ برای ورود به سامانه میخک لازم است تادر ابتدا به صفحه اصلی آن مراجعه شود که در متن مقاله این مطلب به طور کامل ذکر شده است


2- ✔️ برای ثبت نام در سامانه میخک چه مراحلی باید طی شود ؟
✔️ برای این کار لازم است تا با در دست داشتن مدارک مورد نیاز اقدام به طی کردن مراحل مورد نظر کرده که در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است


3- ✔️ سامانه میخک چه خدماتی را ارائه می دهد ؟
✔️ این سامانه خدمات کنسولی مربوط به افراد مقیم خارج از کشور را ارائه می دهد که در متن مقاله به طور کامل این موارد ذکر گشته است

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*