تیرآهن

تیرآهن یکی از مهمترین و پرکاربردترین پروفیل های با استحکام بالا با سطح مقطعی به شکل I و H است که از آلیاژهای مختلف فولادی ساخته شده و به طور گسترده برای استفاده در سازه های ساختمانی و صنعتی استفاده می  شود؛ به طوری که ساختمان‌های اسکلت فلزی بدون این پروفیل وجود خارجی نخواهند داشت. وظیفه اصلی این نوع از پروفیل در سازه‌ها، تحمل و انتقال بار وارده بر ساختمان است. این پروفیل از دو بخش بال و جان تشکیل شده است، بخش اصلی و میانی تیرآهن را جان و به لبه‌ها و کناره‌های آن بال می‌گویند به طوری که جان برای مقاومت در برابرنیروهای برشی و بالها برای استقامت در مقابل گشتاور خمشی در نظر گرفته شده اند. همچنین از تیرآهن در طراحی ستون، خرپا و تیرها به عنوان بهترین گزینه استفاده می‌کنند. شایان ذکر است، حجم بالای استفاده از این محصول در سازه های ساختمانی باعث شده، قیمت تیرآهن یکی از عوامل تعیین‌کننده در قیمت تمام شده آن باشد.

فرآیند تولید تیر آهن

 یکی از روش های رایج و متداول شکل دهی فلزات، نورد گرم می باشد. فرآیند تولید تیرآهن نیز، شامل مراحل گوناگون نورد است. نورد یا به بیان دیگر Rolling به فرآیندی گفته می شود که در آن ابتدا شمش فولادي از نوع شمشه (بلوم) با مقطع و طول مشخص به درون كوره هاي حرارتي نورد ریخته شده و پس از رسيدن به درجه حـرارت مورد نظر فلز به دمای موم سانی خود می رسد که بعد از عبور از غلتک های نورد ابتدایی تحت فشار وارده، مقطع آن کاهش و طول آن را افزایش می یابد و نهایتاً با عبور از غلتک های میانی و پایانی به شکل تیراهن خارج می شود و  در مرحله آخر به طول های مورد نظر برش داده شده و بسته بندی می شوند.
قابل ذکر است بلوم (Bloom) یا شمشه از فرآورده‌های میانی نورد فولاد است که سطح مقطع آن بزرگ‌تر از ۲۳۰ سانتیمتر مربع است.  سطح مقطع آن مربع با عرض بیشتر از ۱۵ سانتیمتر و کمتر از ۳۰ سانتیمتر می باشد. از بلوم برای ساخت ریل، تیر اهن، قوطی، نبشی، ناودانی، سپری و … استفاده می‌شود.

کاریرد تیرآهن در ساختمان

 تیرآهن به صورت ستون، خرپا، نعل درگاه، تیر در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری کاربرد دارد.

انواع تیرآهن

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*