سر دنده

سردنده جوشی فولادی نوعی از اتصال است که یک انتهای آن دارای دنده رزوه ای و انتهای دیگر آن بدون دنده بوده و با جوش به انشعاب متصل می شود. کاربرد اصلی سردنده برای اتصال خطوط لوله به شیر مخازن است. این اتصالات به عنوان محبوبترین نوع مهر و موم برای مخازن و اتصالات به شمار می روند. رزوه های سردنده دارای دندانه های نر و مادگی هستند که با دنده های لوله جفت می شوند. بخش انتهایی لوله که بدون دنده می باشد آن را برای انواع لحیم کاری و جوش جهت استحکام اتصال آماده می نماید. این مزیت سبب می شود بعد از اتصال بخش دنده دار با انشعاب، ما راحت تر بتوانیم این بخش را به لوله ها یا انشعابات دیگر متصل نماییم.

انواع سر دنده

 سردنده ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به تشریح آنه ها پرداخته ایم :

سر دنده استوانه ای 

نوعی سر دنده ی لوله مانند کوتاه با یک رزوه مخروطی در هر دو انتهای آن است که وسط آن بدون رزوه است. به بیان دیگر، به طول کوتاهی از لوله که برای وصل کردن اتصالات به یکدیگر در هر دو انتهای خود دارای رزوه باشد، سر دنده استوانه ای می گویند.

سر دنده بسته

یک سردنده، در اصلی ترین شکل خود طول کوتاهی از یک لوله است که در هر دو انتهای خود دارای رزوه های نرینه برای وصل کردن اتصالات به یکدیگر است. وقتی هیچ سطح صاف و بدون رزوه ای بین دو انتهای متصل شده وجود نداشته باشد، به سر دنده مورد نظر، سردنده بسته می گویند. در این مورد، اتصالات وصل شده، بسیار به یکدیگر نزدیک می شوند و بخش خیلی کوچکی از سردنده، دیده می شود.

سر دنده شلنگی 

سر دنده شلنگی، یک اتصال رزوه نرینه را در یک انتها و یک نوار شلنگی را در انتهای دیگر دارد. نوار شلنگی، می تواند هم اندازه اتصال لوله ای بوده یا از اندازه کمتری برخوردار باشد.

سر دنده شش ضلعی 

سردنده ای است که در مرکز آن یک مقطع شش ضلعی برای سهولت چرخیدن آچار وجود دارد. این مقطع شش ضلعی، مانند یک مهره که می تواند توسط یک آچار معمولی محکم شود، نسبت به سردنده مدور نرمال، مزیت مکانیکی بزرگتری را ایجاد می کند.

سر دنده جوشی 

برای سیستم های لوله کشی که مستلزم وصل شدن به لوله ها یا اتصالات جوشی می باشند، از سردنده جوشی استفاده می شود. سردنده جوشی دارای یک اتصال رزوه ای در یک انتها و یک لوله برش معمولی در انتهای دیگر می باشد. انتهای غیر رزوه ای لوله، دارای سطح بیشتری برای استفاده از مواد جوشکاری می باشد تا بتوان اتصال قوی تری ایجاد کرد. یکی از مزایای اصلی سردنده جوشی، این است که زمانی که انتهای غیر رزوه ای، وصل شده است، اتصال لوله ها یا دیگر اتصالات، به انتهای رزوه ای، آسان تر می شود.

سر دنده کاهنده

در این سر دنده ها، یک انتهای آنها دارای قطر بزرگتری نسبت به انتهای دیگر می باشد. با توجه به اینکه کاهش در قطر لوله، به معنای فشار بیشتر و نرخ جریان بزرگتر در لوله کوچک تر است، باید هنگام استفاده از این اجزا، مراقب باشید. سایر انواع سردنده های مذکور می توانند از نوع کاهنده/ نامساوی باشند.

قیمت سر دنده

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*