تیرآهن CPE (لانه زنبوری)

 
تیرآهن لانه زنبوری با نام "تیرآهن شبکه" نیز شناخته می شود زیرا پس از روی هم قرار گرفتن دو نیمه از پروفیل نورد برش خورده و بهم جوش داده شده اگر از روبرو به آن نگاه کنید، در پهنای جان آن، حفره های توخالی به شکل پنج ضلعی مشاهده می شود که شباهت زیادی به لانه زنبور دارد و به همین دلیل به آن لانه زنبوری گفته می شود. هورتن از شیکاگو ایده ساخت تیر لانه زنبوری را در سال 1910 مطرح نموده است. هدف هورتن از ساخت تیرهای لانه زنبوری، افزایش خم پذیری تیرها بدون اضافه شدن وزن بوده است که همچنین باعث توجیه پذیری اقتصادی آن نیز شده است. این نوع محصول کاربردهای فراوانی در صنعت پل سازی ، حمل و نقل و کشتی سازی و همچنین ساختمان سازی دارد.

 ویژگی های تیرآهن لانه زنبوری

  •  مهمترین مزیت تیرآهن های لانه زنبوری این است که مقطع غیر فشرده دارد زیرا قسمت جان تو دارای حفره های توخالی می باشد و همین امر وزن سازه را کاهش می دهد. کاهش وزن سازه باعث ایمن تر شدن سازه و انعطاف پذیری بیشتر آن در مقابل بارهای ناشی هنگام زلزله می گردد.
  •  از آنجایی که مقاطع تیرآهن ها به شکل زیگزاگ و یا زاویه دار برش می خورد، موجب صرفه جویی و استفاده بهینه از فولاد و آهن می شود؛ لذا استفاده از تیرآهن های لانه زنبوری مقرون به صرفه خواهد بود.
  • حفره های موجود در جان  تیرآهن های لانه زنبوری موجب تسهیل عبور تاسیسات ساختمانی و کابل های برق شده و همین امر استفاده از این نوع تیرآهن را دو چندان کرده است.
  • نقش تیرآهن انتقال بار به سایر عناصر سازه می باشد و تیرآهن های لانه زنبوری نسبت به سایر تیرآهن ها، این نقش را بهتر ایفا می کنند.
  • تیرآهن های لانه زنبوری دارای ارتفاع، مقاومت بیشتری نسبت به تیرآهن هم وزن خود دارند زیرا مقاومت خمشی بالاتری دارند.
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*