تیرآهن  IPE

 
تیرآهن IPE تیر معمولی و استاندارد به عنوان پروفیل ساختمانی می باشد که به شکل I در ایران وجود دارد. این تیراهن طبق استاندارد اروپا تولید می‌ گردد و اگر از دو سر تیرآهن به آن بنگرید، ضخامت در بالهای آن در ابتدا و انتها یکنواخت می باشد. متداول ترین نوع آن، تیرآهن معمولی است که با علامت اختصاری I و یا PE نشان داده می شود.
تیر آهن نیم پهن، تیرآهنی است که نسبت به تیرآهن نرمال، ضخامت جان آن کمتر و عرض بال های آن بیشتر است. این نوع تیرآهن پرکاربردترین و رایج ترین نوع تیرآهن مورد استفاده در بازار می باشد که با نام تیرآهن معمولی شناخته می شود که ارتفاعی معادل 80 تا 600 میلیمتر دارد. از این نوع تیرآهن غالباً در خرپاها ، بیم ها ، پوشش سقف ها ، ستون ها، نعل درگاه ها و پل های لانه زنبوری استفاده می شود.

کاربرد تیرآهن IPE

از آنجا که تیرآهن علاوه براستفاده به عنوان پروفیل های ساختمانی، در پروژه های صنعتی نیز کاربرد زیادی دارد، خرید آن دقت و اهمیت بالایی نیاز دارد. تیر آهن های موجود در بازار به سه صورت تیرآهن IPB (طبق استاندارد اروپا وایران) و همچنین تیر آهن INP (طبق استاندارد چین و روسیه) تولید و عرضه می گردد. به طور معمول نقشه ساختمان هایی که توسط مهندسین کشورمان تهیه می‌گردد بر اساس این استاندارد بوده و لذا این نوع تیرآهن از محبوبیت بیشتری در میان مشتریان برخوردار است و به همین علت خرید تیرآهن باید با دقت بالایی صورت پذیرد زیرا اگر نقشه برمبنای تیرآهن IPB باشد و اشتباهاً از تیرآهن INP استفاده شود، خسارات بسیار زیادی را به بار خواهد آورد. ارتفاع استاندارد تیر آهن IPE و INP معادل 80 تا 600 میلیمتر است. تیر آهن موجود در بازار ایران غالباً از نوع معمولی و استاندارد I شکل می باشد. تولید این تیر آهن بر طبق استانداردهای اروپا بوده و ضخامت بال آن ثابت می باشد.
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*