کاغذ گلاسه مات

کاغذ اندود شده مات در سال های اخیر بسیار رایج شده است. در پوشش سطح این کاغذ از خاک چینی استفاده می کنند که باعث صافی سطح و بهبود جذب مرکب می شود، بر اساس نوع پرداخت و با مشخصاتی که توسط تولید کننده ارائه می شود، این کاغذ را با اسامی مات، ساتن، مخمل و یا ابریشم نام گذاری می کنند، که این اسامی در حقیقت اشاره به صاف بودن و نوع پوشش آن دارد.
 

مراحل ساخت کاغذ گلاسه مات

کاغذ اندود شده مات با استفاده از مقدار زیادی خاک چینی با کربنات کلسیم، در مرحله کاغذسازی ساخته می شود. کیفیت چاپ و صافی این کاغذ بر اساس مقدار مواد پوششی مصرف شده در ساخت بدنه و سپس مرحله پرداخت آن ارزیابی می شود. کاغذ مات با وجود معروفیت آن می تواند مشکلاتی را در مرحله چاپ ایجاد کند که این مسأله در رابطه با ضعیف بودن قدرت آن در مقابل سایش است. کاغذ مات به نظر صاف و نرم است ولی در حقیقت در مقایسه با کاغذ گلاسه بسیار خشن و زبر است. به همین علت، در موقع چاپ و با قرار گرفتن دو برگ از آن بر روی یکدیگر خاصیت سایش و سمباده ای پیدا می کند که پس از خشک شدن مرکب بر روی آن باعث سایش و پدید آمدن علائم ناخواسته و مالیده شدن مرکب بر روی کاغذ می شود.

کاربرد کاغذ گلاسه مات

چاپ با کاغذ مات نیاز به مرکب فرموله شده مخصوص دارد، هر چند که تنها راه کاهش ریسک مالیده شدن مرکب، استفاده از ورنی مجدد در قسمت های چاپ شده است. به خصوص در مواردی که کاغذ با تنپلات سنگین و یا تصاویر ترامه رنگی چاپ شده باشد، نوعی ورنی معمولی برای چاپ افست وجود دارد که مات است و حفاظت سطح مرکب چاپی را نیز تامین می کند. از کاغذهای اندود شده (گلاسه براق و مات) برای چاپ انواع مختلف کارهای تجاری و با کیفیت بالا استفاده می شود که معمولا در آن ها از مقادیر زیادی تصاویر ترامه استفاده می شود، مثل چاپ بروشورها و کتاب و کاتالوگ با گراماژ بین ۶۰ تا ۲۰۰ گرم در متر مربع.
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*