کاغذ

کلمه کاغذ از واژه چینی کاکتز بر گرفته شده است و نام فارسی آن را رخنده یا پرزه است.انسان اولیه به تدریج که نیاز به تصویر کردن اشیاء، یادداشت کردن وقایع و ارسال پیام های کتبی را درک کرد، اهمیت و ضرورت شیئی که بتواند بر روی آن اثر به جا ماندنی را ثبت کند، دریافته بود و همواره در راه دستیابی به آن تلاش می‌کرد.

 تاریخچه تولید کاغذ

در بین النهرین از لوح های گلی، در مصر (1838 ق.م) از پاپـیروس ، در چین از حکاکی بر روی لوح های چوبی و نمد با قلم مو و پارچة ابریشمی ، برای ثبت استفاده می کردند. با توجه به اینکه صنعت نمد مالی در خاور دور سنّت و متداول بود، فردی چینی به نام تسائی لون (105 میلادی) از قطعات کهنه و اضافی ابریشم، خمیر و بعد ورقه‌هایی به صورت نمد درست کرد و از آن به کمک قلم مو برای نقاشی و نوشتن استفاده کرد و بعد به جای ابریشم، چوب خیزران و درخت توت را به کار گرفت. در حقیقت باید او را اولین مخترع کاغذ در دنیا دانست. 

سیر تحولی رشد کاغذ

کارگران چینی در سال 751 به دست ایرانیان اسیر شدند و این فن را با استفاده از کتان و شاهدانه به مردم سمرقند آموزش دادند و بعدها توسط مسلمانان در بغداد ، دمشق و حتی مراکش و اسپانیا نیز متداول شد. اولین کارخانه کاغذ سازی درسال 1154 در اسپانیا و اولین آسیاب تهیه پودر چوب در سال 1190 در فرانسه تأسیس شد.  فعالیت کاغذ سازی، در ایران اولین بار با تأسیس کارخانه مقواسازی و با استفاده از کاغذهای باطله درسال 1313 شمسی در کرج شروع شد و حدود 15 سال است که با تأسیس دو کارخانه کاغذ سازی پارس در هفت تپه خوزستان و کارخانه چوب و کاغذ ایران (چوکا) در گیلان، به صورت یک تکنولوژی مدرن و پیشرفته درآمده است. 

 انواع کاغذ


 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*