تیرآهن IPB  (بال پهن یا هاش)

تیرآهن بال پهن یا تیرآهن هاش (H) یکی از سه حالت تیرآهن های تولید شده در بازار ایران است و همانطور که از نامش پیداست بر اساس شباهت به کلمه (H) یا همان هاش، به این نام خوانده می شود. در تیرآهن هاش به بخش میانی و اصلی "جان" و به لبه های و کناره های آن "بال" گفته می شود. در تیرآهن IPB مقدار بال و جان آن یکسان بوده و باهم برابر می باشند. استاندارد ارتفاع تیرآهن IPB نیز معادل 100 الی 1000 میلیمتر است.

ویژگی  تیرآهن IPB  (بال پهن یا هاش)

تیرآهن بال پهن  (IPB)، یک قطعه فولادی است که به دلیل شکل و نوع ساختش از استحکام بالایی برخوردار بوده و از جمله مصالح اساسی و کاربردی در سازه های ساختمانی و صنعتی است. در واقع تیرآهن پایه اصلی اسکلت فلزی ساختمان را تشکیل می دهد و در ساختمان سازی از اهیمت ویژه ای برخوردار است و نقش آن کاهش تنشهای حاصل از نیروی برشی و خمشی است. تیرآهن همچنین به صورت ستون، خرپا، نعل درگاه، تیر در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری استفاده می‌شود. همچنین در پروژه های عمرانی، صنعت پل سازی، اسکله سازی، پتروشیمی، پالایشگاه، کشتی‌سازی، سدسازی و موارد مشابهی که نیاز به مقاومت بالا یا طول زیاد باشد، گرید های مختلفی از جمله ST37 و ST44 و ST52   پیشنهاد می شود. 

انواع  تیرآهن IPB  (بال پهن یا هاش)

  • تیرآهن بال پهن سنگین HEB : در این نوع تیرآهن که یکی از پرفروش ترین انواع تیرآهن در بازار می باشد، ضخامت بالهای آن نسبت به انوع دیگر بیشتر است.
  • تیرآهن بال پهن سبک HEA :در این نوع تیرآهن ضخامت بال ها نسبت به  HEBکمتر است. البته تیرآهن بال پهن سنگین HEB ضخامت بیشتر و وزن سنگین تری نسبت به  تیرآهن بال پهن HEA دارد.
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد*